Nijeryalı 64 yaşındaki bayanın maraton tutkusu

Zakariya

New member
Nijerya’nın Lagos eyaletinin küçük bir köyünde 1958’de dünyaya gelen Addokamsin Alfredo Durugo, yaptığı açıklamada, maratonlara katılarak huzur bulduğunu söylemiş oldu.

Lagos’ta yaşayan 64 yaşındaki Durugo, çocukluğundan beri voleybol haricinde en çok sevdiği sporun koşmak olduğunu belirtti.

“HER SABAH OKULA KOŞMAK ZORUNDAYDIM”

Yaşadığı köyün eğitim gördüğü okula epey uzak olduğunu anlatan Durugo, “Her sabah konuttaki işler niçiniyle okula geç kalırdım. O yüzden okula yürümek yerine koşmak zorunda kalıyordum ve bu spor vakit içinde alışkanlık haline geldi.” dedi.

“KOŞMA niçinİYLE LİSEDE OKUMAK İÇİN BURS KAZANDIM”

Durugo, evvelce okullar ortası atletizm yarışından evvel adayların sınıflar ortası yarışta seçildiğini belirterek, ortaokulda birinci katıldığı sınıflar ortası yarışı kazandığını lakin yaşı küçük olması niçiniyle katılamadığını anlattı.
Bir daha sonraki sene okullar ortası yarışa katılmaya hak kazandığını lisana getiren Durugo, “Ortaokullar ortası 100 metre yarışlarında 3 sene peş peşe birinciliği kazandım. O niçinle lisede okumak için Lagos eyalet hükümeti tarafınca burs kazandım.” diye konuştu.

Durugo, lise devrinin hayli hoş ve eğlenceli geçtiğini kaydederek, lisede okuduğu okul için bayrak yarışı ve 100 metrede yarıştığını söz etti.

“KOŞARKEN HUZUR BULUYORUM”

Çocukluğundan beri Lagos spor stadyumuna koşmaya geldiğini belirten Durugo, “Koşmak aslına bakarsanız en sevdiğim spor ve o yüzden çocukken de ne vakit canım sıkılsa koşmaya çıkardım. Koşunca tüm acılarımı unutuyorum, bana memnunluk veriyor. Anlayacağın, koşarken her şeyi unutuyorum.” sözünü kullandı.

Durugo, yaşına karşın hala koşmaya devam ettiğini ve hatta maratonlara katıldığını tabir ederek, koşmaya çıktığında insanların kendisini şaşkınlıkla izlediğini belirtti.

EN BÜYÜK HAYALİ, MEMLEKETLER ARASI MARATON

Maratonun hoş ve eğlenceli olduğunu ve ondan vazgeçemediğini aktaran Durugo, her maratonda pes etmeden başlangıç noktasından bitiş noktasına kadar gittiğini söylemiş oldu.

Durugo, şu ana kadar Lagos’ta 9 maratona katıldığını kaydederek, en büyük hayalinin, milletlerarası maratona katılmak olduğunu bildirdi.

Maratona çıktığında yaşından dolayı kimilerinin kendi ismine korktuğunu anlatan Durugo, “Koşarken kimileri bana moral veriyor ve benimle fotoğraf çektiriyorlar. Kimiler ise yaşımdan dolayı bayılıp kalacağım diye korkuyor. Ben de her seferinde korkanlar için bana bir şey olmaz diyorum.” dedi.