Orta Gözbek, Los Angeles Lakers’ın son durumunu yorumladı

semaver

New member
NBA’de olağan dönem müsabakaları, 18,19 ve 20 Şubat tarihlerinde düzenlenecek olan all-star hafta sonu aktiflikleri sebebiyle orta vermeye hazırlanırken ekiplerin şu ana kadarki form durumları da gözden geçiriliyor.

Batı Konferansı gruplarından Los Angeles Lakers’ta yaşanan form düşüşü dikkat çekerken basketbol yorumcusu Orta Gözbek, kadronun son durumunu Cumhuriyet.com.tr için kaleme aldı.

Orta Gözbek’in yazısının tamamı şöyle:

“Bugünün gençleri fazlaca bilmez. Bir vakit içinder konutlarda televizyonlarımızın antenleri olurdu. İmgeyi yakalayınca yavaşça karlı imgeyi izlemeye razı olurduk. Daha net bir imgeyi yakalamak ismine anteni biraz daha hareket ettiren bireye “tamam, bırak” derdik. Zira kimi vakit muhtemel bir kıpırdamada manzarayı büsbütün de kaybedebiliyorduk. Bu iş o devirleri hayatış insanlara bir şey öğretmiştir hayata dair; bir şeyi fazla kurcalamayacaksın.

NBA’de Los Angeles Lakers’ın durumunu özetleyen fotoğrafın içeriğindeki kompozisyon da tam olarak bu biçimde aslında. Bir gecekonduya ikinci katı çıkmak öbür bir şey yahut konutun bahçesini yeşillendirmek… Lakers’ın yaptığı ise binanın 4’üncü katına “Yerebatan Sarnıcı” yapmak üzere bir şey. Mühendislik olarak absürt. Daha doğrusu buna mühendislik dahi denemez.

Kişisel sporlarda kadro sporlarına bakılırsa epey farklı dinamikler vardır elbette lakin daha merkezi bir sistem içerir. Bir kişi etrafında yaşanır bütün senaryo ve kaideler. Kadro sporları ise kimi vakit bir bina inşa etmek üzeredir. Bir işveren lazım, bir mimar, bir mühendis, usta başları, hakikat gereç, vesaire diye devam eder bu liste. Hatta her şeyden kıymetlisi bir jeoloji mühendisi gerekmektedir. Zira o inşaatı gerçek yere yapıyor olmak bile aslında en temel dinamiktir.

Los Angeles Lakers’ın takımı yahut ekibi için “kadro mühendisliği hatası” mı dersiniz “çarpık kentleşme” mi fazlaca fark etmez lakin bu kadar itinasız, monopoly oyun kartlarını alıp satma kadar sıradançe yapılan bir süreçmiş üzere istikamet çiziliyor olması nitekim makul bir oranda hayret verici ve tam manasıyla bir skandaldır.

Basketbol operasyonlarının başında Magic Johnson vardı ve Lonzo Ball draft’i ve bir sene daha sonra LeBron James’i Lakers’a getirdikten daha sonra 2018-2019 döneminin ortasından vazifesinden ayrıldı. Daha doğrusu ayrılmak zorunda bırakıldı. vazifeye Rob Pelinka getirildi. Rob Pelinka kimdir pekala? Bunu bugün kimse konuşmuyor lakin temelinde Lakers tertibinde yapılmış en temel yanılgılarından biridir diyebiliriz. Rob Pelinka, Kobe Bryant’ın oyuncuyken menajeriydi. Hani şu zayıf, ekose ceketlerle tabiri caizse “ciks” gibir dahan adam. Bir oyuncu menajerinin becerisi nedir? Bir oyuncuyu pazarlayıp, bir kadrodan diğer bir ekibe transfer etmek yahut en sıradan tanımla bir oyuncunun tezgahtarıdır. NBA’de bir ekibin genel menajerinin temel vazifesi nedir? Bir eseri satmak ve pazarlamaktan fazla daha fazlaca bir “satın alma” sorumlusudur. Yani muhtaçlık duyulan bir oyuncuyu o tertibe getirmek, kazandırmak.

2019’da bu hususta çeşitli yazılar yazdığımda ve gerek kendi yayınlarımda gerek katıldığım yayınlarda bu mevzuda bu cins görüşlerimi lisana getirdiğimde bana “sen bu adama niye taktın” şeklinde yaklaşımlar oluyordu. Bugün ise haklı çıktığımı bir kenara koyarsak en azından fikrimin gerisindeyim.

NBA’de bir grubun genel menajeri o basketbol ekibinin hem de “basketbol aklı”dır. Koç’u bile o seçer ve o grubun başına getirir. Rob Pelinka’nın NBA’in en yarışmacı kültürü ve kazanma kültürü olan bir basketbol topluluğunun başına bir basketbol aklı olarak getirmek ne kadar sağlıklı stratejidir? Bu bir beyin cerrahını, başarılı bir beyin cerrahı olduğu için Fenerbahçe futbol ekibinin teknik yöneticisi yapmak üzere bir şeydir aslında.

Bugün oyuncu merkezli durumu kıymetlendirmek en kolayı;

• Russell Westbrook’un aklı bir karış havada

• Anthony Davis istikrarsız

• Carmelo Anthony bir var bir yok

• LeBron, eski LeBron değil

• Dwight Howard büyük grup oyuncusu değil

Bunları yazmak ve bunun etrafına yazı süslemek en kolayı olurdu. Bugün duayen ismi altında birfazlaca gazeteci bunun üzerinden yorum getiriyor bahse. meğer nasıl kimi vakit tümevarım yapıyorsak kimi vakit de tümdengelim yapıyor olmamız gerekiyor.

Bu kelam konusu eleştirilen oyuncularla güya basketbol dünyası yeni tanışmış üzere davranmak büsbütün gerçekleri görmekten gelmektir ve bir bakıma örtbas etmektir. Bu saydığımız oyuncular Lakers forması giymedilk evvelki mesleklerinin tamamında güya hangi mevzularla eleştiriyorlardı. Anthony Davis sorumluluk alabilen bir oyuncu olsaydı New Orleans Pelicans da alırdı. Alamadığı için oradan kaçtı ve LeBron kanatları altına sığındı. Russell Westbrook ise formasını giyip de sorun yaşamadığı ekip mı var? Carmelo Anthony derseniz, bugüne kadar ne yapmış? Kaç kere basketbolu bırakmanın eşiğinden bile dönmüş bir oyuncudan medet ummak ise ne kadar rasyonel bugünün endüstriyel spor dünyasında.

Lakers idaresi bu dönem başı bir şampiyonluk takımı kurduğunu düşünüyordu. Bugün gelinen noktaya baktığımızda Lakers’ın kendini playoff’lara atacağının bile garantisi. Çok büyük bir çıkış yapmazlarsa “play-in” oynayacaklar playoff’lar öncesi bu biçimde ne nasıl olur hayli aşikâr olmayacak. LeBron’un dönem sonu ayrılacağı gündemde yer alıyor. Lakers’ın bu dönem şampiyon olamadığı takdirde, ki güç görünüyor, LeBron önümüzdeki dönem nerede olacak? Basketbolu bırakmayacağı, en az 1 yahut 2 dönem oynamak istediğini kendisi söylemişti aslına bakarsan. Fakat asıl burada kıssanın ana konusu LeBron’un ayrılışı değil. Asıl sorun; LeBron’un ayrılmasının akabinde bu takımda nasıl bir boşluk oluşturacaklar? Yani özetlemek gerekirsesı bu kadar oyuncudan ve kontrattan nasıl kurtulacaklar. Kağıt üstünde kıymetli isimler ve değerli kontratları var. Önümüzdeki yaz aylarında hepsini takasla bile göndermek istediğinizde muhtemelen karşılığında asla benzeri pahada bir “asset” elde edemeyeceksiniz.

Lakers’ın bu dönem NBA haritasında rotasının nereye varacağı nitekim büyük muamma. İki yıl evvel bu ekip pandemide şampiyon olmuştu. Artık kitabı orta sayfalarından itibaren okumaya başlayalım. Lakers 2020’de NBA Finali’ni Miami Heat ile oynadı. Şunu soralım kendimize; NBA Finali’ne varmayı başarmış Miami Heat, birkaç kaç kesim ekleyerek şampiyonluk maksadı koymayı bilmiyor mu? Carmelo Anthony üzere, Russell Westbrook üzere, Dwight Howard üzere oyuncuları toplayıp takımını şişirmeyi bilmiyor mu Heat idaresi? “Sözde” şampiyonluk takımı kurmak bu kadar kolay değil mi? Fakat orada basketbol aklının merkezinde Rob Pelinka yok. Orada Pat Riley var. Pat Riley ise Jimmy Butler ile yola devam etmeyi tercih etti. Etrafına hakikat kesimleri çabucak hemen eklemiş ya da tamamlamış diyemeyiz ancak en azından kadrosu raydan çıkaran, yol haritasında yolunu kaybeden bir ekibe dönüştürmedi.

NBA’de takas devri bitmiş oldu. James Harden, Philadelphia 76ers’ın yolunu tuttu. Lakers’ın ise bir atılım yapması bekleniyordu bu vakitte fakat rastgele bir oyuncu hareketi yaşanmadı. Bu LeBron’un kadrodan ayrılabileceğinin ve Lakers’ın bir daha yapboz yapar üzere takım yapılanmasına gidebileceğinin sinyali olabilir.”