Otizmli kızından anne sözünü duymak için Almanya’dan Kocaeli’ye geldi

Zakariya

New member
Almanya’da yaşayan Erkut-Burcu Ertürk çiftinin kızları Nefes, 3 yıl evvel dünyaya geldi.

Konuşma çağına gelen Nefes’te bir şeylerin zıt gittiğini anlayan aile hekimlerin yolunu tuttu.

KIZLARININ OTİZM OLDUĞUNU ÖĞRENDİLER

Konuşamayan ve ailesi ile göz kontağı kurmayan Nefes için hastanelere başvuran aileye, kızlarının otizm olduğu söylendi.

ALMANYA’DAN KOCAELİ’YE SEYAHAT

Duyduklarıyla evvel şaşkına dönen aile, akabinde arayışlara başladı. İnternet üzerinden araştırma yapan anne Burcu Ertürk, Kocaeli’nin Başiskele ilçesinde bulunan Atlantis Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi ile karşılaştı. Almanya’dan yola çıkan anne, kızını Kocaeli’ye getirdi.

At terapisi, duyu bütünleme, tomatis, kişisel terapi, oyun terapisi, karanlık oda terapisi ve merkezde bulunan hayvanların katkısıyla Nefes, salıncakta sallandığı esnada birinci sefer ‘Anne’ sözünü kullandı.

“KIZIMIZI ODAYA TIKMAK İSTEMEDİK”

Süreci anlatan anne Burcu Ertürk, “Nefes konuşmuyor, kendini yerlere atıyordu. Göz kontağı hiç yoktu. Seslendiğimizde hiç reaksiyon vermiyordu. Biz evvel kulağında bir şey var zannettik. Kulak uzmanına gittik, her şeyin olağan olduğunu söylemiş olduler. yine tabiplere gittik ve otizm teşhisi koydular. Dünya başıma yıkıldı. Ne yapacağımı şaşırdım. Çabucak bir tahlil aramaya başladık ve bu kurum ile karşılaştık. İnternet üzerinden baya araştırdık. Büyük, geniş alan olarak yalnızca burayı bulduk. Biz kızımızı bir odaya tıkmak istemedik. Hayvanlarla bağlantı kursun istedik. Hayvanlarla epey fazla göz kontağı kuruyor artık, onların sesini çıkartıyor” dedi.

“ANNE SÖZÜNÜ 3 SENE BEKLEDİM”

“Anne sözünü 3 sene bekledim” diyen Burcu Ertürk, “Başka çocuklar ‘Anne’ dediklerinde, ben kızımın ağzının içine bakardım. Sanki bir gün ‘Anne’ diyecek mi? Onlar üzere koşacak mı? Benimle göz kontağı kurup sarılacak mı? Nefes’te biraz güç gelişti lakin sonucu epeyce hoş oldu. Şu an isteklerini söylüyor, kendisi yemek yiyor, suyunu içiyor. Yemeği bittiğinde mutfağa gdolayıyor” diye konuştu.

“DÜNYALAR BENİM OLDU”

“Dünyalar benim oldu” Birinci ‘Anne’ sözü duyduğu anı anlatan Burcu Ertürk, “Salıncakta sallıyordum. Bende bir arkadaşımla konuşuyordum. Birinin, ‘Anne’ söylemiş olduğini duydum. Çabucak arkadaşıma dönüp, kimin seslendiğini sordum. O an bir sefer daha ‘Anne’ sesini duyar duymaz Nefes’in konuştuğunu anladım. Çabucak sarıldım, dünyalar benim oldu. Bir ‘Anne’ sözünü duymak için 3 bin kilometre yol kat ettim. Psikiyatrist kızımda otizm belirtilerinin artık kalmadığını söyleyince, dünyalar bizim oldu. Yalnızca uyaran eksikliği var, bunun da eğitim ile gideceğini söylemiş olduler. Bu anlatılmaz” formunda konuştu.

NEFES ÖBÜR ÇOCUKLARA UMUT OLACAK

Etrafına gülücükler saçan 3 yaşındaki Nefes, eğitimcilerini de sevince boğuyor. Her gün gelişen Nefes, otizmli çocuklar için de umut olacak.