Rektör Köse, Kesim Temsilcilerini Ağırladı

accur

New member
İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) tarafınca düzenlenen farklı alanlardan temsilcilerin katıldığı program, Çiğli Merkez Yerleşkesinde gerçekleşti.

İzmir’in sıkıntılarını farklı dalların bakış açısından ele alan buluşmanın mesken sahipliğini Rektör Prof. Dr. Saffet Köse yaptı. İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger’in katıldığı buluşmada üniversite rektörleri, protokol üyeleri, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ile iş insanları ve akademisyenler yer aldı.

“Üniversiteler ile İş Dünyası içindeki Duvarlar Ortadan Kalktı”

İzmir’in bir üniversiteler kenti olduğunu söyleyerek kelamlarına başlayan Vali Yavuz Selim Köşger, bilişim alanında atılacak adımlarda akademi ile iş dünyasının bir arada çalışması gerektiğini söylemiş oldu. İzmir’de ülkeniz en değerli üniversitelerinin yer aldığını söyleyen Vali Köşger: “Şehrimizde dokuz üniversite var. Sabah bir üniversitemizin girişimcilik ekosistemine yönelik bir buluşmasındaydık ve güne o denli başladık. Artık bir daha bedelli bir üniversitemizin buluşması ile günü bitiriyoruz. Gelinen noktaya bakıldığında bilhassa bilişim dalında İzmir’in birinci sırada yer alması pek memnuniyet verici bir durum. Bu sonuç için üniversitelerimizi kutluyorum lakin bu yetmez. Maksadımız dünyada birinci sıralara yükselmek olmalıdır. Bu mevzuda üniversitelere değerli vazifeli düşüyor. Öteki taraftan iş dünyasının da akademinin ürettiklerini hayata geçirmek üzere bir bakılırsavi var. Son senelerda akademi ile iş dünyası içindeki aranın kaybolduğunu, tarafların ördükleri duvarların da yok olduğunu görüyoruz. Artık akademi mevzuyu belirlerken bölümün taleplerini dikkate alıyor. Sayfalarca tez ya da proje yapıp arşive kaldırmak yerine bunu nasıl uygularız sorusuna karşılık arıyor. İş dünyası da burada üretilen içeriğe kayıtsız kalmıyor. beraberlik olağan olarak bir sinerji ortaya çıkarıyor. Ben hem üniversitelerimizin birebir vakitte iş dünyamızın birlikte çalışma konusundaki uğraşları için taraflara şükranlarımı sunuyor, daha fazlasını beklediğimizi söz ediyorum” dedi.

Programın açılışında konuşan Rektör Köse, üniversite hakkında bilgi verdi ve üniversitenin topluma katkı veren bir anlayışı öncelediğini söylemiş oldu.

“Topluma ve bölgeye katkı misyonunu akademide hayata geçirmeye çalışıyoruz”

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesinin genç bir yükseköğretim kurumu bulunmasına karşın kısa vakitte kıymetli aralık kat ettiğini söylemiş oldu. Rektör Köse “Bilindiği üzere bizim üniversitemiz 2010 yılında kuruldu ve kuruluş misyonu bilimsel araştırmalar yapmak, mesleksel ve akademik alanda uzman, temel değerlerimizle donanmış bireyler yetiştirmek olarak belirlenmişti. O periyot üniversitelerin kuruluş ideolojisini oluşturan yükseköğrenime dinamizm kazandırma amacına yönelik olarak çalışmalara başladığımız üniversitemizde kısa vakitte değerli başarılara imza attık. Nitekim İzmir’in bir üniversitesi olarak topluma katkıyı, bölgenin gelişmesi için sorumluluk almayı ve ülkemizin maksatlarına katkıda bulunmayı misyon olarak benimsedik. Geldiğimiz noktada değerli işlere imza attığımızı vurgulamak istiyorum. Artık tek tek fakültelere ait bilgilere yer vermek yerine kimi alanlarda öne çıkan özelliklerimizi tabir etmek istiyorum. Ancak üniversite sanayi işbirliğine büyük değer veriyoruz ve değerli çalışmaları yürütüyoruz. Üniversitemiz Yükseköğretim Şurası (YÖK) tarafınca yapılan “Üniversite Yıllık İzleme ve Kıymetlendirme Raporu’na bakılırsa SCI, SCI-Expanded, SSCI, AHCI ve ESCI endeksli mecmualarda yayımlanmış öğretim elemanı başına düşen yayın sayısında İzmir’de birinci sırada yer aldı. 2010 yılından daha sonra kurulan üniversiteler içinde birden fazla kategoride birinci üç içerisinde yer alıyoruz. Tıpkı biçimde Türkiye’deki üniversiteler sıralamasında 2000 yılı daha sonrasında kurulanlar içinde daima birinci 10 ortasında bulunmanın muvaffakiyet olarak kabul edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu sonuçlar sevindirici olmakla birlikte daha üstlere çıkmak için uğraş göstermek zorundayız. Bu uğraşların yalnızca bizim için değil ülkemiz açısından çok kıymetli olduğunu düşünüyorum. Dünyada bir yer edinmek istiyorsak bunun için bulunduğumuz yerlerin ötesini hedeflemek bizim bakılırsavimiz. Bu gayeleri başarmak için inancımız var; çünkü nitelikli bir takımla çalışıyoruz” dedi.

“İKÇÜ Yerleşke Camii için temeli atıyoruz”

Genç beyinlerin Türkiye’nin sermayesi olduğunu tabir eden Prof. Dr. Köse, gençlerin dünya bilimi açısından da kıymetli olduklarını kaydetti. Bu hedefle yalnızca bilime odaklı öğrenci yetiştirme anlayışının eksik kalacağını söz eden Rektör Köse, yerleşke alanına ortasında kongre merkezi, çalışma odaları, toplantı salonları, teknoloji alanları bulunan bir kompleks için de çalışmalarda sona gediklerini söylemiş oldu. Bu hususta hayırseverlerden takviye beklediklerinin altını çizen Rektör Köse “Mevcut durumda 17 binin üzerinde öğrencimiz 2 bine yakın akademik ve idari işçimiz var. Biz, yaşayan yerleşke işitiyoruz. Bu hedefle İslami İlimler Fakültemizin de uygulama emelli kullanacağı bir külliyeyi inşa edeceğiz. Dinin öğrenilmesinde gerçek bilgi son derece kıymetli. Dini bilgi hakikat öğretilmediğinde toplumların aleyhlerine kullanılabilecek bir araç haline dönüşüyor. Ülkemiz din öğretim sistemi ise örnek gösterilebilecek yapıda. Bakınız bir hayli ülkede dini yapılar üzerinden yönetimsel yapılar tasarlanıyor, yürütülüyor. bir epey ülkede bölücü ve yıkıcı oluşumların bu yapıları kullandığına şahit oluyoruz. Prof. Dr. Erol Güngör’ün de tabir ettiği üzere dinin yanlış öğretilmesinin kararı felaketlere niye olabiliyor. Biz de bu çerçevede gerçek bilgiyi uzman insanlardan öğretmeyi amaçlıyoruz. Külliyede sağlıklı bilgiyi öğretmek için her insanın katılabileceği kurslarımız da olacak. Projesini oluşturduğumuz ve yerini belirlediğimiz yerleşke ortasındaki alanda imaline başlayacağımız cami için hayırseverlerimizi nazaranve çağırıyoruz” dedi.

Program, tarafların değişik konulardaki değerlendirmeleri ile devam etti; görüş ve tekliflerin akabinde hatıra fotoğrafı ile bitmiş oldu.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı