Sgarbi: “Kitapların başkenti Cenova, kaçınılmaz ama yanlış bir seçim”

acidizing

New member
“Un seçimi Cenova hangi şehir Kitabın Başkenti yanlış olduğu kadar kaçınılmaz bir seçimdir”. Akıntıya aykırıdır Vittorio SgarbiKültür Bakanlığı Müsteşarı, Kültür Bakanı’nın açıklamasının hemen ardından AdnKronos tarafından dinlendi. Gennaro SangiulianoCollegio Romano genel merkezinin Spadolini salonunda mikrofonLigurya başkentinin 2023 için yeni İtalyan kitap başkenti olarak belirlenmesi.

“Lugo, Nola, San Quirico d’Orcia ve San Salvo’nun da dahil olduğu altı finalist arasından Cenova veya Floransa’yı seçmek çok kolay… – gözlemliyor Sgarbi – Üç grup oluşturulmalı: büyük metropol şehirler, orta ölçekli taşra on binin altındaki şehirler ve küçük belediyeler. Bunu eski bakana bin kez söyledim franceschini ve yeni bakan hala anlamadı Sangiuliano“, onun önerisidir.

“Aynı konuşma başlığı için geçerli olmalıdır italya kültür başkenti – hala Sgarbi’yi öneriyor – Ama Palermo ve Comacchio’yu nasıl karşı karşıya getirebilirsiniz? Palermo’nun kazandığı açık! Yoksa Floransa veya Venedik, beş bin nüfuslu küçük bir kasabayla mı rekabet edecek? Küçük düşürücü oluyor… Kitap başkenti olarak Cenova’ya gidecek 500.000 avroluk fonla, inatçı belediye başkanının 40.000 kitap toplamış büyük bilim adamı Marcenaro’nun güzel kütüphanesini satın almaya ikna edilmesi gerektiğini söyledikten sonra”.

“Gelecek için, İtalyan Kitap Başkenti’nin rekabeti, daha fazla fonla ve büyük şehirlerden orta ölçekli taşra şehirlerine ve küçük köylere kadar belediye grupları tarafından farklılaştırılarak iyileştirilecek ve zenginleştirilecektir.” Federico MolliconeMic’in Collegio Romano genel merkezinde gerçekleşen ve Dışişleri Bakanı tarafından resmiyet kazanan Cenova’nın 2023 yılı için İtalya’nın kitap başkenti olarak ilan edilmesinin sonunda AdnKronos tarafından dinlenen Temsilciler Meclisi’ndeki Kültür komisyonu başkanı Kültür Gennaro Sangiuliano – Kültür Bakanlığı müsteşarı tarafından AdnKronos aracılığıyla kendisinin yaptığı öneriyi destekliyor, Vittorio Sgarbi.

Kültür Bakanı, jürinin Cenova’yı seçmesindeki motivasyonları okurken Gennaro Sangiuliano diğer beş finalist tarafından “kültürel sunumunun genişliği ve organik doğası nedeniyle, Cenova şehrinin, dikkate değer eşit derecede yüksek profilli diğer projelerin varlığına rağmen, oybirliğiyle 2023 için İtalyan Kitap Başkenti olarak belirlendiğini” bildirdi – sunulan toplam 14 başvuru – bunlar Floransa, Lugo di Romagna (Ravenna), Nola (Napoli), San Quirico d’Orcia (Siena) ve San Salvo (Chieti).

“Un seçimi Cenova – devam ediyor Sangiuliano – hem belediye bölgesinin eklemli kütüphane sisteminin hem de daha genel olarak tarihi, sanatsal ve edebi mirasın koleksiyonlarının, kütüphane yapılarının sanal ziyaretlerinden çağdaş uygulamalara kadar değişen girişimler yoluyla geliştirme ve bütünleştirme programlarını aklında tuttu. öğretim kadrosu eğitiminden gençleri ve yaşlıları okuma programlarına dahil etmeye kadar sergiler”.

Ayrıca, “Tarih Festivali’nden Bilim Festivali’ne, yayıncılık sergilerine ve kitap fuarlarına kadar zaten konsolide edilen girişimler de takdir edildi, bu da okumayı aynı zamanda sivil ve toplumsal bir bütünleşme aracı haline getirmeye katkıda bulunuyor. Özellikle, yaratma yeteneğidir. Sangiuliano, uygun bir programın oluşturulmasına katkıda bulunabilen ve hem imaj hem de ekonomik açıdan şehre bir getiri sağlayabilen kamu ve özel enerjilerin kullanılması yoluyla bir sistem de takdir edildi”, diye bitiriyor.

(İle ilgili Enzo Bonaiuto)