Sıhhat kesiminin tüm paydaşları bu fuarda bir ortaya gelecek

Yasmin

New member
Milletlerarası birinci tematik meslek fuarı

Ege Üniversitesi Televizyonunda yayınlanan, sunuculuğunu Meslek Planlama ve Muvaffakiyet Koordinatörü Öğr. Gör. Ebru Kalyoncu’nun üstlendiği “Benim Üniversitem” programına konuk olan Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, 17-18 Şubat 2023 tarihlerinde düzenlenecek olan ” Milletlerarası Sıhhat, Estetik ve Medikal Meslek Fuarı” (USEM) ile ilgili değerli açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Budak, “Heyecanımız, motivasyonumuz ile sıhhat alanındaki tüm öğrencilerimize bir vizyon katabilmeyi amaçlıyoruz. Yalnızca sıhhat alanında eğitim alan değil bütün öğrencilerimizi bu fuara katılmaya davet ediyoruz” dedi.

Sağlık, estetik ve medikal dallarında faaliyet gösteren firmalar, kamu kurum ve kuruluşları, sıhhat profesyonelleri, üniversite öğrencileri ve mezunlar ile lise öğrencileri; 17-18 Şubat 2023 tarihlerinde İzmir’de düzenlenecek olan “Uluslararası Sıhhat, Estetik ve Medikal Meslek Fuarı”nda bir ortaya gelecek. Fuar, Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisinin uyumu, Sıhhat Bakanlığının paydaşlığı, Ege Üniversitesi başkanlığında, icra şurası üniversiteler; Afyon Sıhhat Bilimleri Üniversitesi, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi, Manisa Celal Bayar Üniversitesi ve Uşak Üniversitesinin dayanakları ve bölge üniversitelerinin iş birliğiyle gerçekleştirilecek. Sıhhat alanına ilgi duyan her insanın iştirakine açık olan dev tertip, Fuar İzmir A ve C Holleri’nde “İş’te Sıhhat, Sıhhatte Mesleğine Taraf Ver” sloganıyla yapılacak.

“Sağlık alanında birinci defa memleketler arası bir meslek fuarı düzenleniyor”

Fuar tertiplerinde deneyimli olduklarını vurgulayan Prof. Dr. Budak, “Ege Üniversitesi olarak daha evvel düzenlediğimiz Ege Bölgesi Meslek Fuarı (EGEKAF’22) ile birlikte, fuar tertiplerinde önemli bir deneyimimiz oluştu. Türkiye’deki kamu kurumları içerisinde YÖK’ün takviyeleriyle Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisinin uyumu, Sıhhat Bakanlığının paydaşlığı, Ege Üniversitesinin başkanlığında; İzmir Kâtip Çelebi, Manisa Celal Bayar, Afyonkarahisar Sıhhat Bilimleri ve Uşak Üniversiteleri ile bir icra heyeti oluşturduk ve Ege Üniversitesi olarak icra konseyi başkanlığı vazifesini yürütüyoruz. Gerçekleşecek olan bu fuar, sıhhat alanında birinci sefer milletlerarası düzenlenecek bir meslek fuarı olması sebebiyle çok değerli. ötürüsıyla evvelki deneyimlerimizin yanı sıra bütün heyecanımız, motivasyonumuz ile sıhhat alanındaki tüm öğrencilerimize bir vizyon katabilmeyi amaçlıyoruz. Yalnızca sıhhat alanında eğitim alan değil bütün öğrencilerimizi bu fuara katılmaya davet ediyoruz. Zira öğrencilerimiz burada kendi okudukları kısımlardan de bir şeyler bulabilecek” dedi.

Covid-19 pandemisi mühletince sıhhate bakış açısının epey değiştiğini tabir eden Prof. Dr. Budak, “Özellikle pandemi devrinde sıhhatin değerini bir kere daha anladık. Dünyada toplum sosyolojisinin pandemi öncesi ve daha sonrası diye ayrıldığını düşünüyorum. Covid-19 öncesi sıhhat alanında epeyce farklı bir bakış açısı varken daha sonrasında insanlar başta kişisellik manasında kendi sıhhatini ön planda tutmak zorunda olduğunu fark etti. Bu şuurla beşerler daha sağlıklı yaşamak istiyor, bunların yanında estetik ve medikaldeki gelişmeleri de takip ediyor. Bu kapsamda gerçekleştireceğimiz epeyce kapsamlı fuarın değerli olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

“Firmaların genç beyinlere muhtaçlığı var”

Fuarın sektör-öğrenci buluşmasına sahne olacağını söyleyen Rektör Budak, “Biz, bu fuarda bilhassa üniversite öğrencilerimizle sıhhat alanındaki kamu kuruluşları ve özel tüm firmaları, şirketleri buluşturmayı hedefliyoruz. Buradan da bu alanda çalışan tüm firmalarımızı stant açmaya davet ediyoruz. Burada öğrenciler, sıhhat alanında dünya da neler oluyor, yeni teknolojiler neler, kendi mesleğini nasıl sıhhat alanına entegre edebilir üzere bir epeyce sorunun yanıtını bulacak. Öğrencilerimiz, iştirakçi firmalarla mülakat yapma talihi bulacak yahut staj yapma imkanına erişecek. Dünyada inanılmaz bir rekabet var. Özel dal Ar-Ge’ye inanılmaz tartı veriyor. Burada bilim ve bilgi çağında yeni fikirlere, genç beyinlere muhtaçlık var. Firmaların genç niyetlere, genç beyinlere, gençlerin dinamizmine gereksinimi olduğunu düşünüyorum. Bu fikirler firmaların geleceğe yönelik yaptıkları yatırımlarda kıymetli bir etken olabilir. Çünkü bu bir gerçek ki geriden fazlaca kaliteli bir gençlik geliyor” dedi.

“Üniversiteli gençler bu ülkenin geleceği”

Fuarların üniversiteler bünyesinde gerçekleştirilmesinin kıymetine de değinen Prof. Dr. Budak, “Ülkemizde farklı alanlarda ulusal ve milletlerarası tematik fuarlar Cumhurbaşkanlığımız himayelerinde düzenleniyor. Ülkemiz ve devletimiz açısından gençlere yönelik yapılan fuarları önemsiyoruz. Zira tüm üniversitelerin gençleri bu ülkenin geleceği. Onlarla bir ortaya gelmek, konuşmak, bağlantı kurmak epeyce fazlaca kıymetli. detaylarımizi paylaşmamız, etkileşim olması, yeni şeyler geliştirmemiz bakımından bu fuar hem öğrenciler birebir vakitte firmalar açısından çok değerli. Fuarların üniversiteler bünyesinde yapılması da başka bir değer arz ediyor. Zira çağ, bilim çağı. Ülkenin de çıkış yolu eğitim ve bilimden geçiyor” diye konuştu.

Prof. Dr. Necdet Budak’ın değerli açıklamalarda bulunduğu “Benim Üniversitem” programının tamamı, Ege Üniversitesi Televizyonu Youtube kanalından izlenebilir.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı