Sömürgecilerin öldürdüğü yakınlarının ırmakta yaşadığına inanan Bamilikeler

Zakariya

New member
Kamerun’un batısında yaşayan en büyük Orta Afrika topluluklarından Bamilike etnik kümesi, tabiattaki her şeyin bir ruha sahip olduğunu savunan Animist görüşünü benimsiyor.

RUHLARININ DEFNEDİLDİĞİ YERDE KALDIĞINA İNANIYORLAR

Ölen yakınlarının kendilerini terk etmediğine inanan Bamilikeler, ölülerin bedenlerinin yok olduğuna lakin ruhlarının defnedildikleri yerde kaldığını düşünüyor.

MESKENLERİNİN ÖNÜNE DEFNEDİYORLAR

Eski kültürlerine ve inançlarına sıkı sıkıya bağlı olan Bamilikeler, ölen yakınlarının yaklaşık bir ay süren cenaze merasiminin akabinde çabucak konutlarının önüne defnediyor.

SÖMÜRGECİLER, ATALARINI ÖLDÜRÜP ŞELALEYE ATTI

Kamerunlu sosyolog Muhammed Pagna, Bamilike halkının Animist geleneklerini ve Metche Şelalesi’nin (Chute de la Metché) Bamilikeler için kıymetini anlattı.

Bafoussam kentine 10 kilometre aralıkta bulunan Metche Şelalesi’nin, Bamilike halkı için fazlaca kutsal bir yer olduğunu vurgulayan Pagna, “Sömürgeci güçler, öldürdükleri Bamilikeleri Metche Şelalesi’ne attı.” dedi.

Bamilekelerin, cetlerinin ruhlarının hala Metche Şelalesi’nde olduğuna inandıklarını belirten Pagna, bütün Animistlerin atalarıyla buluşmak için şelaleye gidip onlardan yardım istediklerini söylemiş oldu.

ATALARINDAN YARDIM İSTİYORLAR

Pagna, şelaleye giden Bamilikelerin evvel suyla yıkanıp arındığını ve akabinde atalarına yiyecekler ikram edip onlardan yardım talep ettiğini anlattı.

Bamilike halkının bütün ömürlerini Animist inançlara nazaran şekillendirdiğini vurgulayan Pagna, “Bir Bamilike yeni bir proje yapacaksa, yeni bir iş arıyorsa, yeni bir eş arıyorsa en evvel atalarına döner.” dedi.

ÖLÜLERÜNİN KAFATASLARINI SAKLIYORLAR

Bamilikelerin atalarıyla alakasını kesen insanların başarılı ve sağlıklı olamayacağına inandıklarını söyleyen Pagna, “Animist Bamilikeler, ölen yakınlarının kafataslarını konutlarında koruma ediyor.” tabirini kullandı.

Bamilikelerin kestikleri kafataslarını konutlarında kimsenin görmeyeceği yerlerde sakladığını vurgulayan Pagna, Animistlerin hayatlarında rastgele bir sorun yaşadıkları vakit ölülerine yemek, tuz, mısır ve et üzere besinler ikram edip, kederlerini paylaşarak onlardan yardım istediklerini söylemiş oldu.

Bamilikelerin bağlantı kurdukları cetlerinin kimi vakit hayallerine girerek kimi vakit bir simgeyle kendilerine yol gösterdiğine inandıklarını aktaran Pagna, şunları kaydetti:

“Bir örnek verecek olursam; daima hastalanan bir öğretmen arkadaşımız vardı. Bir gün bana ‘Annemin mezarına gidip kafatasını çıkarmadığım için fazlaca sorunum var.’ dedi. Ben de ona ‘Sen bir öğretmensin, nasıl bu biçimde bir şeye inanabiliyorsun.’ dedim ancak bir gün annesinin mezarına gitti, kafatasını çıkardı, geri döndü ve şu anda daha yeterli olduğunu söylüyor.”

ATALARINDAN YOLLARINI AÇMALARINI İSTİYORLAR

Metche Şelalesi yakınlarındaki Dschang kentinde yaşayan Bamilike Ndongo Ze ise yaptığı açıklamada, “Atalarımıza kola, tuz, keçi eti ikram edip onlardan bize yardımcı olmalarını istiyoruz, bizim yolumuzu açmalarını istiyoruz.” dedi.

Fransız sömürgeci güçlerin ailesini öldürüp şelaleye attığını anlatan Ze, ölen yakınlarının ruhunu hissettiğini, onlarla muhabbet ettiğini, bütün sıkıntılarını onlarla paylaştığını ve cetlerinin kendisine yardımcı olduğunu argüman etti.