Spor müellifleri Fenerbahçe-Trabzonspor maçındaki oyundan şad

semaver

New member
Spor Toto Muhteşem Lig’in 28. haftasında Ülker Stadyumu’nda oynanan Fenerbahçe-Trabzonspor müsabakası 1-1 sonuçlandı.

Spor müellifleri, müsabakadaki tartışmalı durumları kaleme aldı.

UĞUR MELEKE: “Kadıköy’deki maçı elbette 18’deki kırmızı karttan bağımsız pahalandırmak mümkün değil. Maçın 72 dakikasının 10’a 11 oynanması ayarları etkiledi elbet ki temelden. Lakin İsmail Kartal’ın nazaranve geldiğinden beri çıkardığı en hakikat 11 ve ortaya koyduğu en istekli oyunu izledik dün bilhassa birinci 45’te. Sağ iç Mert Hakan ve sağ açık İrfan Can birinci çeyrekte oyunu denetim ettiler. İrfan Can atılınca sağ bek Samuel- sağ açık Mert’le devam etti o koridorun randımanı. Birinci 45 dakikada Fenerbahçe’nin rakip ceza alanında 17 defa topla buluşması, dört isabetli şut ve 1,67 gol beklentisi yaratması değerli bilgiler. Birinci yarı, Fenerbahçe’nin Kartal periyodundaki en düzgün devresiydi muhakkak. Dün İsmail Kartal’ı eleştirebileceğimiz tek husussa 72 dakika 11’e 10 oynayan bir ekip, daha erken ve daha akılcı oyuncu değişiklikleri yapabilirdi. 1-1’den daha sonra İsmail Kartal’ın çabucak üç kişiyi kenara dizeceğini düşünmüştüm ben.” (Hürriyet)

ERMAN TOROĞLU: “Ondan, bundan, şundan demeden yazının sonunu başa getirelim. 90 dakika sonunda Fenerbahçe bu alandan mağlup ayrılsa yazık olurdu, dün gece 90 dakika sonunda Trabzonspor galip gelerek maçı bitirse ayıp olurdu. İrfan Can’ın atılması Fenerbahçe’yi canlandırdı, Trabzonspor’un kimyasını bozdu. Trabzonlu futbolcular, Siopis hariç, topa ve rakibe müdahale etmekten kaçındılar. Bu maçta teknik, taktik bir yere kadar. Lakin alanda 10 kişi kalıp inanılmaz çaba eden Fenerbahçeli oyuncuları tebrik etmek lazım. Zira karşılarında oynadıkları ekip da Trabzonspor’du.” (Fotomaç)

GÜNTEKİN ONAY: “İrfan Can’ın kırmızı kart görmesinden hayli kısa bir süre daha sonra Trabzonspor golü bulmasına karşın 1 kişi eksik oynayan Fenerbahçe, âlâ bir karakter ortaya koydu. Açıkçası son 15 dakikalık kısma kadar sarı lacivertlilerin 10’a 11 oynadığını hissetmedik. Mert Hakan, Zajc, Szalai ve Crespo’nun olağanüstü gayreti bu durumun esas sebebiydi. Maçın hakkı birliktelikti. Fenerbahçe, yüksek bir karakter ve çaba gücü ortaya koyarak alkışı hak eden taraf idi.” (Hürriyet)

ŞANSAL BÜYÜKA: “Fenerbahçe dönemin en uygun başlangıcını yaptığı maçta denetimi eline almıştı ki, daha birinci çeyrekte çıkan kırmızı kartla bir çuval incir berbat oldu. Trabzonspor’la on teğe on bir oynarken bile başa çıkmak zorken, Fenerbahçe bir eksik oynamasına karşın ekseriyetle üstün olan ve oyunu denetim eden taraftı. Fenerbahçe’nin neredeyse bir maçı bir eksik oynamasına karşın, Trabzonspor’dan en az üç gömlek daha yeterli gayret ettiğini söylemeliyiz. Açıkçası bu maçı kaybetse hakça olmazdı.” (Milliyet)

LİDER İTİNA: “Fenerbahçe on kişi kalmasına karşın yeterli oynadı. Buna hem Fenerbahçe müsaade vermedi izleyicisinin de takviyesiyle birebir vakitte Trabzonspor 10 kişi kaldığını hissettirecek bir oyun oynamadı. Bu eşleşme gerçekten özel bir eşleşmedir. ötürüsıyla izlemeye kıymet kapalı gişe oynandı maç. Oyuncular bana göre hakkını verdiler. Teknik adamlar ellerinden geleni yaptılar ancak katılmaya bedel öteki ögeler da var. Fenerbahçe bu dönem en mücadeleci oyununu oynadı. Bir kimlik koydu alana.”

METİN TEKİN: Oyun manasında uzun müddettir almadığı dayanağı aldı izleyiciden Fenerbahçe. 11’e 10 oyunu hayli da hissettirmeden bir 90 dakika tamamladı. Alışılmış ki fazlaca net bir gol konumu vardı Nwakaeme’nin o gol olsaydı tahminen daha farklı olurdu lakin 10 kişi kalan bir Fenerbahçe vardı. İkinci yarı yalnızca bir kısımda hissettirdi 10 kişi kaldığını ancak oyunun geneline baktığımız vakit eksi 1’i hissetmeyen bir Fenerbahçe ve gerçekten de Trabzonspor’a karşı 1-0’dan gelip birlikteliği yakalamak kolay değildir. Maçın sonunda başaran Fenerbaçe’ymiş üzere göründü. Şunu da söylemek istiyorum. Kadıköy’ü bu biçimde özlemişiz. Büsbütün dolu tribünler, coşku. Son saniyeyi hatırlıyorum. Maç 1-1 bitti. Seyirciler ayakta alkışlıyordu. Bu fazlaca değerli.