TBF Lideri Hidayet Türkoğlu THY Euroleague sürecine değindi

semaver

New member
2023 Dünya Kupası Avrupa Elemeleri’nde Yunanistan ile karşılaşacak olan A Ulusal Erkek Basketbol Takımı’nın yapacağı idman öncesinde Türkiye Basketbol Federasyonu Lideri Hidayet Türkoğlu açıklamalarda bulundu.

“BU SÜRECİN ARTIK BİR HALDE SONLANMASI GEREKİYOR”

Euroleague ve FIBA içinde yaşanan durumlara değinen Hidayet Türkoğlu, “Buraya gelmedilk evvel başımda bir şeyler vardı. Tepkisel manada ağır mı konuşayım diye düşündüm. Fakat bilk öncellikle Euroleague’de bizi gururla temsil eden iki kulübümüze bu süreçte bizimle her vakit düzgün diyalogda oldukları için teşekkür ediyorum. Biz de TBF olarak onların talebini değerlendirip kararlar veriyoruz. Fakat bu sürecin artık hakikaten bir son bulmasını istiyoruz. Ulusal ekip, ülkeyi memleketler arası alanda temsil ettiğiniz bir müddetç. Tüm ülkeler de bunu istiyor. Bence kulüplerin de bu süreçte biraz daha kelam sahibi olması gerekiyor. Bilhassa hafta sonuna maç koymaları kadar saçma bir müddetç görmedim. Bununla birinci sefer karşılaşıyorum. Her geçen gün Avrupa basketboluna ziyan veriyor bu çekişme. Kendi egolarını bir kenara koyup, atletlerimizin daha kıymetli olduğunu anlamaları gerekiyor. Arkadaşlarımız aslına bakarsan kısa bir müddetde ulusal gruba çağrılıyor. Hangisi gelecek, hangisi gelmeyecek, idman yapamıyorlar, Euroleague de ortaya maç sıkıştırıyor. Euroleague bu işi yönetemiyor. Ülke bedellerini bu kadar ikinci plana atmamaları gerekiyor. Sizi Avrupa Şampiyonası’nda ve Dünya Şampiyonası’na gdolayıyor bu maçlar. Biz en düzgün biçimde işimizi yapmaya devam edeceğiz. Atletlerimize anlayışlarından dolayı teşekkür ediyorum, sıkıntı bir müddetç. Bu saçmalığın bitmesi, Avrupa basketbolu için en değerli şey. tekrar teşebbüslerimiz olacak. Bu sürecin artık bir biçimde sonlanması gerekiyor” tabirlerini kullandı.

“BU İŞ ÇÖZÜLMÜYOR, HALA KESİN VE NET ADIMLAR ATILMIYOR”

FIBA ve Euroleague içindeki çekişme daha sonrasında NBA’de bulunan basketbolcuların ve Euroleague’deki birtakım oyuncuların ulusal kadroya katılamaması konusuna değinen A Ulusal Kadro Başantrenörü Orhun Ene, şunları söylemiş oldu: “Euroleague ile de bir sorun var. Orada oynayan oyuncularımızla alakalı aşikâr sorumlulukları almıyorlar. Birtakım oyuncuları alsak ritimsiz olduklarını görüyoruz. NBA’dekileri aslına bakarsan alamıyoruz. Bu günümüzde yaşadığımız epey başlılığın her insanın kendi ismine hareket etmesi durumu var. FIBA ve Euroleague’e baktığımızda her insanın ortak bir şey yapmama ismine gösterdiği inat maalesef hem maçları seyredenleri tıpkı vakitte sürprizler bulunmasına ve basketbolun geriye gitmesine sebep oluyor. Bence federasyonlar bir ortaya gelerek ortak bir karar alması lazım. Buraya geldiğimden beri ulusal gruplar seviyesinde basketbolun seyirci topluluğu farklı oluyor. Bizlerin onlara karşı sorumluluğu var. Bu oyunculara da büyük zorluklar yaşatıyor. Bizim oyuncularımız buraya her vakit gelmek istediler lakin onlar da bu trafikte sakatlanma riskini göze alarak geliyorlar. Bu iş çözülmüyor, hala kesin ve net adımlar atılmıyor. Yazın hoş bir müddetç var. Şayet memleketler arası seviyede de ulusal kadrolar basketbolunun üst seviye oynanmasını istiyorsak ekipleri en uygun biçimde kurmayı çalışmayı başarmalıyız.”

“İKİ TARAF ANLAŞAMIYOR, EZİYETİNİ BİZ ÇEKİYORUZ”

A Ulusal Kadro’nun kaptanı Melih Mahmutoğlu da Yunanistan ile fazlaca şiddetli iki maça çıkacaklarını kaydederek, “Şu ana kadar iki maç yaptık, birini kaybettik birini kazandık. Yunanistan ile üst üste iki maç yapacağız, kuvvetli olacak. Avrupa basketboluna fazlaca yakın bir kadro. Önemli oyuncuları da var. Cuma günü biz de burada olacağız ulusal ekiple birlikte. Euroleague’den kimi oyuncularımız da burada olacak. Alışılmış ki sevindirici lakin her vakit da birebir şeyleri söylüyoruz. Gönül ister ki hem Fenerbahçe’de hem ulusal kadroda forma giyeyim. Fakat maalesef iki taraf da anlaşamıyor, eziyetini biz çekiyoruz. sonuçlarını biz yaşıyoruz. Kupa maçlarından geldik, artık ulusal maç. Sonuç olarak buradayız, 2 maça konsantre olduk. Kısa bir süre içerisinde güzel çalışacağız. İnşallah bizim için hoş iki maç olur ve sonunda galibiyetlere ulaşırız” diye konuştu.