'Tosca'nın bestecisinin komik hayatını konu alan 'Ben Giacomo Puccini'yim' yayınlandı

acidizing

New member
Tüm dünyanın Giacomo Puccini'nin ölümünün yüzüncü yılını kutladığı yılda (Lucca, 22 Aralık 1858 – Brüksel 29 Kasım 1924), önümüzdeki 6 Mart'ta onun hayatını anlatan heyecan verici ve tarihi belgeli bir çizgi roman kitapçılarda olacak. ve en küçüklere sanat: P. Alessandro Polito ve Laura Pederzoli'den 'Io sono Giacomo Puccini', Cidim-İtalyan Ulusal Müzik Komitesi işbirliğiyle Edizioni Curci Curci Young serisi. Bu cilt aynı zamanda İngilizce olarak ('Ben Giacomo Puccini'yim') ve Maeci Kamu ve Kültürel Diplomasi Genel Müdürlüğü'nün katılımı sayesinde Fransızca olarak da ('Je suis Giacomo Puccini') satışa sunulacak.

Fransızcaya çevrilen cilt, Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanlığı tarafından, 27 Şubat'ta Palazzo della Farnesina'da toplanacak olan 1949 İtalyan-Fransız ikili kültür anlaşmasıyla öngörülen Karma Komisyonun toplanması anısına seçildi.

Kitabın merkezinde, Lucca'daki gençliğinden uluslararası başarısına kadar, Tosca'dan Turandot'a kadar kadın kahramanlarının gücüyle dünyanın her yerindeki opera izleyicilerini fetheden bir bestecinin heyecan verici hikayesi yer alıyor. Dikkatli ikonografik araştırmaların sonucu olan resimlere, okuyucuyu Puccini'nin ses evreniyle tanıştıran ve anlatılan olaylara müzikal bir yorum görevi gören çevrimiçi çalma listeleri biçiminde sunulan şarkılardan bir seçki eşlik ediyor. Tüm zamanların en büyük opera bestecilerinden birinin yaşamını ve sanatını birkaç sayfaya sığdıran, anlaşılır ama özenli bir anlatımla, küçükler (7 yaşından itibaren) için tasarlanmış ilgi çekici bir yolculuk.

Polito şöyle açıklıyor: “Puccini'nin yaşamının ve her şeyden önce müziğinin öyküsünü, bestecinin ilk biyografilerinden bu yana ortalıkta dolaşan klişelere veya yanlış anekdotlara başvurmadan, en son tarih yazımı kazanımlarını titizlikle belgeleyerek anlatmaya çalıştım. Onu karakterize edecek ve sevimli bir çizgi filme dönüştürecek çok şey var. Ancak neredeyse 20 yıldır ailemle birlikte yaşadığım Lucca'yı derinlemesine tanımak, kendimi karaktere kaptırmama ve onun seçimlerini anlamama yardımcı oldu. Okuyucu için ayrıca bir müzikal de var. portre: her bölüme, özellikle seçtiğim ve okuyucuyu Giacomo Puccini'nin ses evreniyle tanıştıran bir şarkı (Spotify ve Apple Music'te mevcut) eşlik ediyor”.

Pederzoli şöyle diyor: “Bu cilt için art nouveau çiçek dekorasyonlarına göz kırparak ve cildin bölündüğü çeşitli bölümleri hızlı bir şekilde tanımlamaya yardımcı olan bir renk paleti kullanarak dönemi aktarmaya çalıştım. Alessandro Polito ve Puccini'nin 'ayak izlerini takip eden' sık sık yapılan incelemeler, hem zamanın mimarisini (örneğin Lucca şehri) yeniden yaratmamı hem de okuyucu senaryoları ve tiyatro posterlerini hayata geçirmemi sağladı. fotoğraf malzemesi Alessandro'ya sadece çizgi romanda yer alan tüm karakterleri tasvir etmekle kalmadı, aynı zamanda Puccini'nin büyüyüp yaşlanmasını da sağladı.”

Edizioni Curci Klasik Müziği'nin yazı işleri müdürü Laura Moro, “Giacomo Puccini'nin müziği, İtalyan kültürünün ulusal bir mirasıdır” diyor. Dünyada en çok icra edilen on opera sıralamasında üçü Toskana bestecisine aittir: 'La Bohème', 'Tosca' ve 'Madama Butterfly'. Bu büyük İtalyan müzisyeni Edizioni Curci için ölümünün yüzüncü yılında kutlamak aynı zamanda onun bilgisinin genç kuşaklara yayılması anlamına da geliyor.”

Cidim'in başkan yardımcısı Francescantonio Pollice, “Olağanüstü bir besteci. Bir karakter ve zamanın ötesinde bir İtalyan” diyor. Ölümünden yüz yıl sonra, müzik ve çizgi roman arasında sanal bir bağ kurarak Giacomo Puccini'yi kutluyoruz. yaratıcılığı ve yeteneği ile sadece gençleri değil, gençleri de müziğe yaklaştırıyor ve Cidim olarak biz de Edizioni Curci ve yazarlarının dehası sayesinde şevkle desteklemek istedik. Çünkü Puccini'nin, müziğin ve sanatın bir bütün olduğuna inanıyoruz. ölümsüzdür ve bu nedenle herkes tarafından paylaşılan bir miras olmalıdır”.

“Giacomo Puccini'nin ölüm yıldönümünü, bu vesileyle Fransızcaya çevrilen bir çizgi roman çalışması olan bu cilt aracılığıyla kutlamak, bu sefer çok gençleri hedef alan bir kültürel diplomasi operasyonuyla, onun müziğinin büyüklüğünü Fransa'da da paylaşmamıza olanak sağlıyor. Puccini, farklı müzik ve tiyatro kültürlerini bestelerinde en çok özümseyen, uzak ülkelerden gelen ses ve estetik ufuklarla uluslararası bir izleyici kitlesine yer veren İtalyan bestecilerden biriydi.Bu anlamda besteciyi çağdaş bir sanatçı olarak tanımlayabiliriz. Evrensel bir dile sahip bir eser aracılığıyla dilsel ve kültürel engellerin ortadan kaldırılması. Ölümünün yüzüncü yıldönümü, İtalyan opera sanatçılığının yakın zamanda UNESCO'nun insanlığın somut olmayan kültürel mirası listesine dahil edildiğini dikkate alırsak, daha da önemli bir yıldönümünü temsil ediyor”, diye bitiriyor Büyükelçilik Müsteşarı Maeci İtalyan Kültür Enstitüleri Koordinasyon Birimi Başkanı Marco Maria Cerbo.