Türk boksör Seren Ay Çetin WBC kemeri için çaba edecek

semaver

New member
Boksta dünyanın en büyük kemer tertibi olarak anılan WBC’nin (Dünya Boks Konseyi) gümüş kemer maçına çıkacak birinci Türk bayan boksör Seren Ay Çetin, fazlaca sert bir rakip ile eşleşti. Universal Boxing Organization (UBO) Dünya Şampiyonu ve WBC Asya gümüş kemer sahibi Serdar Avcı’nın antrenörlüğünü yaptığı Kadıköy Boks Kulübü sportmeni Seren Ay Çetin, İstanbul’da 13 Mayıs’ta düzenlenecek tertipte 53.980 kiloda Avusturyalı Golden Baby lakaplı ve 2 kere WBC dünya şampiyonu olan Eva Voraberger ile ringe çıkacak.

Boks mesleğinde memleketler arası karşılaşmalardaki 9 maçta rakiplerini mağlup eden Çetin, dünyanın en büyük tertibi olarak kabul edilen ve Muhammed Ali, Mike Tyson üzere efsanevi dövüşçülerin kemer aldığı WBC maçında kemeri kazanıp, Türk boks tarihine ismini yazdırmak istiyor.

“EN ÇOK ZORLAYAN DÖNEMDEYİM”

Güç ve dayanıklılık kampı vakit içinderında olduğunu lisana getiren Seren Ay Çetin, “Şu ana kadar fazlaca hoş gidiyor hiç bir sorun yok. En epey zorlayan dönemdeyim zira güç ve dayanıklılık kampı benim için sıkıntı geçiyor. İdman saatleri uzun günde sabah akşam olmak üzere 5-6 saatlik bir metodla ilerliyoruz. İstanbul’a geldik ikinci kampımıza başlayacağız. İnşallah bu türlü devam eder kamplarım” tabirlerini kullandı.

“ŞAMPİYONU YENMEDEN ŞAMPİYON SAYILMAYIZ”

Seren Ay Çetin, bir şampiyonu yenmeden şampiyon olunamayacağını lisana getirerek, “En kolay olan rakibi seçseydim bu bana uygun hissettirmezdi. Şayet adımı duyurabileceksem bu türlü duyurmak istiyorum. Bu kemer epeyce kıymetli Türk tarihi için. Bu kemere yakışır bir maç olsun istedim ve rakibimi seçtim. Herkes en yakınlarım da dahil maçı kaybedeceğimi düşünüyor lakin ben kendimden epey eminim. Maçı kazanacağıma inanan ender bireylerden biri de benim. Bu izleyenler için de sürpriz olacak zira maçı nakavt ile kazanacağım bu türlü umuyorum ve bunun için çalışıyorum. Kemeri ülkeye getirmem lazım, ülkemizin bir açığı. Ben bu başarıyı yaşatmak istiyorum. Bu başarıyı elde edip daha sonrasında dünya şampiyonası altın kemeri için oynayacağım. Asıl gayem de bu. Dünya şampiyonu olup hatta harika şampiyon olmak daha sonrasında bu unvanı koruyup vakti gelince kendi isteğimle boksu bırakmak. Maksadı bu kadar yüksek olan birinin çıkışı da bu türlü yapması gerekiyor bence. Yoksa bu maksatların gerçekleşeceğine inanamazdım, hayal olarak kalırdı. Bu yüzden bu rakibi seçtiğim için fazlaca şanslıyım. Bir sefer daha seçme bahtım olsa bir daha kendisini seçerdim” diye konuştu.

“TÜRK BAYANLARINI BANA DAYANAK OLMALARI İÇİN MAÇIMA BEKLİYORUM”

Bu başarıyı Türk bayanları ismine almak istediğini tabir eden Çetin, “Tüm boks severleri, Türk bayanlarını bana dayanak olmaları için maçıma bekliyorum. Başaracağıma hayli inanıyorum ve maçı İstanbul’a en hayli da bu yüzden aldırmak istedim. Canlı canlı başarıma ortak olunmasını istiyorum. İnşallah kemeri alacağım ve bunun gururunu daima birlikte yaşayacağız” dedi.

“DÜNYADA ÇOK PAHASI OLAN BİR ORGANİZASYON”

Seren Ay Çetin, bu süreçte kendisine takviye olan sponsorlara da teşekkür etti. Sponsorluk konusunda daha fazla dayanak olması gerektiğini söz eden Çetin, “Bu epey büyük ve dünyada epey pahası olan bir tertip. Çok değerli bir isimle gayret edeceğim. İnşallah dünyanın bu kadar paha verdiği kemere ülkemiz de paha verir. Sponsorluk dayanaklarını bekliyorum” tabirlerini kullandı.