Türkiye rekortmeni ulusal paraşütçü Merve Arslan bayanlara ‘uçun’ diyor

semaver

New member
Geçen yıl 15 Temmuz’ta Ankara Ayaş’taki Yamaç Paraşütü Pisti’nden havalanarak Afyonkarahisar’ın Dinar ilçesine 272,5 kilometre uçup Türkiye bayanlar aralık rekorunu kıran Merve Gülşah Arslan, spora ilgisinin nasıl başladığını ve ‘havadaki’ deneyimlerini anlattı.

Asıl mesleği mimarlık olan Merve Gülşah Arslan, yamaç paraşütüne ilgisinin nasıl başladığına ait, “Hafta içi mimarlık işi yapıyorum, hafta sonu da paraşüt eğitimi veriyorum. Aslında yamaç paraşütüyle hiçbir ilgim yoktu, neye benzediğini bilmiyordum. Üniversitedeyken bir arkadaşımın burada bir havacılık kulübü kurulmuş, iştirake davet ediyorlar’ demesi üzerine bu dünyanın içine girdim. Birinci uçuşumu yaptığım üzere de tekrar kopamadım. 2009 yılından beri etkin olarak uçuyorum” diye konuştu.

“AİLEMİ YAVAŞ YAVAŞ ALIŞTIRDIM”

Ailesinin bu spora bakış açısıyla ilgili de ulusal atlet, “hiçbir vakit risk almayacağımı, limitlerimi aşmayacağımı belirterek ailemi yavaş yavaş alıştırdım. çabucak sonrasındasında müsabakalara gidip başarılı olduğumda onlara da kupa ve madalya götürdüğümde onlar da benim risk almadan bu sporu yaptığıma inandılar. Şu an onların da yüzü gülüyor, epey mutlular” dedi.

Havadayken neler hissettiğine dair ulusal paraşütçü, “Yeryüzünden uzaklaşınca, yeryüzündeki bütün sıkıntılarımızdan de uzaklaşıp kaçabileceğimiz bir yer. Yamaç paraşütünü bu kadar sevmeme sebep olan şey aslına bakarsanız, bir yerden kalkıp bilmediğiniz, daha evvel planını yapmadığınız değişik bir yere inişinizi gerçekleştiriyor olmanız. Şayet gereğince hazırlanır ve odaklanırsanız da epey fazlaca uzaklara uçabiliyor olmak” formunda konuştu.

“KADIN OLARAK BU SPORU YAPMANIN HİÇBİR ZORLUĞU YOK”

Merve Gülşah Arslan, bir bayan olarak yamaç paraşütünün zorluğuna yönelik ise, “Bir erkek yamaç paraşütçüsü olmaktan aslında hiçbir farkı yok. Bayan olarak da bu sporu yapmanın hiç bir zorluğu yok. Beni zorlayan tek şey; bilmediğim bir yerden konutuma yeniden nasıl döneceğim, korkusu. Şayet ki bir arkadaşımız bizi aşağıdan otomobiliyle takip etmiyorsa genelde en yakın yola çıkıp, ya da en yakın köy meydanına gidip oradan otostop çekerek meskene dönüyoruz” tabirlerini kullandı.

“HER VAKİT AMACIMIZ REKOR KIRMAK”

Geçen yıl Ayaş’tan havalanıp Dinar’a 272,5 kilometre uçup, Türkiye bayanlar ara rekorunu kırmasıyla ilgili de ulusal sportmen, şu biçimde konuştu:

“Uçuşlara haziran ayında başlıyoruz ve her vakit maksadımız rekor kırmak. Yalnızca hoş havaya dek gelmemiz ve hakikat yerde olmamız lazım. O gün, Ayaş’tan fazlaca hoş bir kalkış yapacağımız hissi doğdu ve uçuşumuzu gerçekleştirdik. Uçuşun başı çok zorluydu ancak epeyce eğlenceliydi, en başta biraz süratli yol aldık, biz de inanamadık. daha sonrasında Emirdağ’ın sağından mı solundan mı geçmek için kritik bir karar verdik. Verdiğimiz kararla epey önemli performansımız arttı. Dinar’a yaklaşırken uçuş takımı uçtuğum kilometreyi söylemiş olduğinde daha evvelki uçuş 239 kilometreyle Gülşah Beğenilen arkadaşıma aitti. Ne zamanki 240 kilometre uçuşa ulaştım ben aslına bakarsan havada çığlıklar atmaya başladım, telsizden arkadaşlarıma seslendim, ‘rekoru kırdım, inanamıyorum’ diye.”

“HEDEFİM REKRU ARTIRMAK”

Rekorunu yükseltmeye çalışacağını kaydeden ulusal paraşütçü, “Dünyada bilhassa bu iş için Brezilya’nın bir eyaletine gidiyorlar, orada bu uçuşlar 600 kilometreye kadar çıkıyor. 11 saati bulan uçuşlar var. Amacım her vakit kendi rekorumu daha da artırmak” dedi.

“En kısa vakitte, havaların güzelleştiği anda uçuşa başlıyoruz” diyen ulusal paraşütçü, havadaki gereksinimlerine yönelik de “Afyona 7 saat 19 dakika uçtum, yalnızca uçmaya odaklandığınız için havada gereksinimleriniz aklınıza fazla gelmiyor. Yalnızca minimal ölçüde dikkatimizin dağılmasını engellemeyecek kadar bir şeker, epey ufak yiyecekler alıyoruz, su hortumundan da ufak yudumlarla su içip devam ediyoruz” bilgisini verdi.

“BÜTÜN BAYANLARA TAVSİYE EDERİM”

Ay-yıldızlı atlet, ülkü uçuş için hava sıcaklığının ve rüzgarın şiddetinin düzgün olması gerektiğini belirterek, “Rüzgarın şiddeti bizim süratimizi belirlediği için kıymetli. Isınmada bizim irtifa kazanmamızı belirlediği için değerli. Bu ikisi birlikte olmadan uzun aralı uçuşlar yapamayız. Havada sürat konusunda bir sınırlama yok, sürat cezası yok. Ortalama 35-45 kilometre ortası süratle gidiyoruz. Muhakkak rüzgar limitlerinde kalkışımızı gerçekleştirebiliyoruz” tabirlerini kullandı.

Yamaç paraşütünü, adrenalin, huzur ve kaçış olarak tanımlayan Merve Gülşah Arslan, “Bütün bayanlara tavsiye ederim bu sporla ilgili akıllarında en ufak bir soru işareti olmasın, herkes yamaç paraşütü ile uçuş yapabilir. Bu çok öğrenmesi kolay bir uçuş aracıdır, kesinlikle denesinler” diye konuştu.

“KUŞLAR DA BİZİ MERAK EDİYORLAR…”

Bütün bayanların 8 Mart Dünya Bayanlar Günü’nü kutlayan ulusal paraşütçü, son uçuşunda leyleklerle havada unutamadığı anını şu biçimde anlattı: