Uffizi'nin yönetmeni, 'İtalyan müze sisteminin kalbi'

acidizing

New member
“Selefim Eike Schmidt, Uffizi'nin doğal mesleğini yeniden keşfetti ve buna değer verdi: ziyaretçi sayısı açısından da ilk İtalyan müzesi olmak. Schmidt'in gün ışığına çıkarabildiği pek çok ifade edilmemiş potansiyel vardı. Bu, Şunun altını çizmek ve derinleştirmek niyetindeyim: Benim yönlendirmemle amaç Uffizi'yi tüm ulusal müze sisteminin merkezi merkezi haline getirmektir, çünkü Uffizi bu sistemin doğal referans noktasıdır”. Simone Verde bunu Uffizi Galerileri'nin yeni yöneticisi olarak Floransa'daki ilk basın toplantısında söyledi.

Bu olay, şu anda Müze'yi yönettiği Napoli'den özel olarak bu sabah gelen Schmidt ile Real Bosco di Capodimonte arasındaki resmi devir teslim töreniydi: bu, sembolik olarak müzenin antik kapısının anahtarının ellerinden verilmesiyle gerçekleşti. halefinin selefi. Kısa bir süre önce, Galeri'nin sundurmasında, müzenin oditoryumuna 4 Şubat'ta 84 yaşında vefat eden eski müfettiş ve kültürel miras bakanı Antonio Paolucci'nin adını veren plaketin açılışı yapıldı.

Verde, Boboli Bahçeleri'nde Antonio Paolucci'nin adını taşıyan ve Uffizi'ye bağışlanan kitap koleksiyonuna dayanarak “ulusal ve uluslararası bir bilimsel referans” haline gelecek bir 'müze çalışma merkezi'nin kurulduğunu duyurdu.

Kısaca diğer duyurular arasında şunlar yer alıyor: Heykel ve Resim Galerisi'nde koleksiyonların tarihiyle ilgili bir bölümün oluşturulması, Büyük Dükler Hazinesi ve Palazzo Pitti'nin “mutlak yeniden lansmanı”, yine Palazzo Pitti'de lansmanı Sarayın tarihi mobilyalarının prestijli mirasını ilk kez halka sunmak için açılan proje depozitolarından Boboli Bahçeleri'ni geliştirmeye yönelik üç projenin açılışı, biletlerin kaydileştirilmesi.

Yeni müdürün projelerinde misafirperverliğe özellikle dikkat ediliyor: “Galeriler için tarihi bir rekor olan yıllık 5 milyon ziyaretçi rakamı, giriş biletlerinin kaydileştirilmesinden başlayarak hizmetlerimizi geliştirmemizi gerektiriyor ve bizi yeni girişimlere teşvik ediyor, Florentines'e yönelik haftada en az bir gün akşam açılışı gibi.Aynı zamanda, Palazzo Pitti'nin çekiciliğini bir dizi yeni kurulumla artırmayı ve Boboli Bahçeleri'nde planlanan çalışmayı tamamlamayı taahhüt edeceğim. Halihazırda 6 milyon avro tahsis edildi.”

Uffizi'de inşaatı devam eden inşaatlar arasında Vasari Koridoru'nun etkileyici düzenleme ve restorasyon çalışmaları da yer alıyor ve bu çalışmalar yakında müze güzergahı boyunca ziyarete açılacak: “Çalışmaların durumunu günlük olarak takip ediyorum ve her gün denetimler yapıyorum. Hafta. İnşaat alanı iyi ilerliyor ve müdahalenin tamamlanacağından emin olduğumda açılış tarihini oldukça hızlı bir şekilde vermeyi taahhüt ediyorum. İşler dakik olmalı”.

Geçtiğimiz yüzyılın 90'lı yıllarının sonunda yakın zamanda ölen Japon yıldız mimar Arata Isozaki'nin kazandığı uluslararası bir yarışmanın konusu olan Uffizi'nin çıkışına ilişkin gerçekleştirilmemiş proje hakkında gazetecilerin bir sorusu kaçınılmaz. “Sözde Isozaki Locası – Simone Verde'yi açıkladı – benim yetki alanımda bir konu değil. Kültürel Miras Yüksek Konseyi'nin bunu yapmama kararı veren bir kararı vardı ve bu konuda yorum yapmıyorum çünkü Yönetim birbirlerine saygı duyuyor ve birbirleri hakkında yorum yapmıyorlar, ancak Isozaki Lodge'un sorununun estetik bir sorun olmadığını görebiliyorum: 1998'de yılda 1,2 milyon ziyaretçi için tasarlanmışken bugün sayıları arttı. Bugün bu hikayenin olumlu yönüne bakın, Loca'nın artık güncel olaylara uygun görünmediğini görmek gerekir.”

Simone Verde, basın toplantısında, ziyaretçi çekme açısından da halen geliştirilmeye büyük bir potansiyele sahip olan Palazzo Pitti'nin koleksiyonlarını geliştirme arzusunun altını birkaç kez çizdi. Bu nedenle, Medici sarayındaki kraliyet dairelerine rehberli turlar, az bilinen 'hazinelere' ayrılmış sergi dosyaları ve bugün görülmeyen olağanüstü mobilya ve mobilya mirasının sunumu öngörülüyor. Kostüm ve Moda Galerisi'ni yenileme konusundaki kararlılığını da doğrulayan Uffizi'nin müdürü, “Sahip olduğumuz birçok tarihi mobilyayı göstermek için Boboli Bahçeleri'nde bir bina kurmak istiyorum” dedi.

Simone Verde'nin masasındaki dosyalar arasında, göreve başlamasından bir ay sonra, Uffizi'de restoranın açılışına ilişkin ihalenin hazırlanması ve Uffizi olarak adlandırılan eserin hazırlanmasına yönelik “küratöryel proje” tanımı da yer alıyor. Floransa'daki Careggi Medici Villası ve Montelupo Fiorentino'daki Medici Villa dell'Ambrogiana'daki şubeleri bulunan Diffusi projesi. Verde, “Tüm şehrin ana müze etrafında toplanmasına ihtiyaç var çünkü iddialı projeler var” diyerek, Floransa'nın tüm kurumsal konularını karşıladığından emin oldu.

Eike Schmidt ise şunları söyledi: “Uffizi'de hala yapılacak çok şey var ve biraz da şansla, Simone Verde'nin yönetimindeki ilk dört yılın sonunda, 60 milyonluk gelir elde ettik. 2023'ün sonu. Uffizi yılda 60 milyon Euro üretiyor ve bu miktar koruma ve korumaya yeniden yatırılıyor”.

“Verde'nin görev süresinin sonunda muhtemelen 100 milyonu aşacağız, belki de 120 milyona ulaşacağız – eski müdürün hipotezi buydu – Vasari Koridoru ilk yılda açıldığında zaten 10-15 milyon üretebilir; buna bir de dahil Ziyaretçi sayısının daha da artması ve olası akşam açılışlarıyla birlikte 20 milyona bile ulaşması beklenebilir. Bu para gerekli çünkü restorasyonlar ve Uffizi'nin şubeleri gibi yeni projeler için kullanılıyor.”

(Paolo Martini'nin yazdığı)