Van’ın bayan Rivaldo’su, öğretmenlik için transfer tekliflerini reddediyor

Zakariya

New member
Van Şehit Ferhat Arslan Anadolu Lisesi Futsal Kadrosu’nun kaptanı 10’uncu sınıf öğrencisi 16 yaşındaki Ruveyda Gülengül, vücut eğitimi öğretmeninin yönlendirmesiyle ortaokulda başladığı futsalda, yeteneğiyle okul kadrosuna alındı.

MENAJERLER, RUVEYDA’YI TAKİPTE

Salon futbolunu 3 yıldır oynamaya devam eden Ruveyda Gülengül’ün yeteneğini duyan bayan futbol kadrolarının menajerleri ile yöneticileri, genç sporcuyu yakın takibe aldı.

TRANSFER TEKLİFLERİNİ REDDETTİ

Alandaki hareketleri ve oyun tarzıyla Barcelona’nın efsane futbolcularından Brezilyalı Rivaldo’ya benzetilen ve arkadaşları tarafınca bu isimle çağırılan Ruveyda Gülengül’e, ortalarında Üstün Lig ekiplerinin da bulunduğu biroldukca bayan futbol grubundan transfer teklifi geldi.

Vücut eğitimi öğretmeni olmak istediği için transfer tekliflerine kulak tıkayan Ruveyda Gülengül, eğitimine devam ettiği şimdilerde Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Ulusal Eğitim Bakanlığı himayelerinde 2021-2022 Eğitim ve Öğretim Yılı Okul Spor Faaliyetleri kapsamında Erzurum’da düzenlenen “Futsal Gençler Küme Birinciliği” karşılaşmalarında okulunun başarısı için ter döküyor.

Ruveyda Gülengül, salon futbolunu epey sevdiğini ve futbolu hiç bir vakit bırakmayacağını söylemiş oldu.

ÖĞRETMEN OLMAYI HEDEFLİYOR

Kendisine yapılan transfer tekliflerini vücut eğitimi öğretmeni olmak için daima geri çevirdiğini aktaran Ruveyda Gülengül, “Beden eğitimi öğretmenimizin yardımıyla 3 yıldır futsal oynuyorum. Yalnızca futsalla ilgileniyorum, diğer spor branşı yok. Futsal, benim ömrümde her vakit olacak. Öncelikle vücut eğitimi öğretmeni olmak istiyorum ve güzel bir futbolcu olacağım. İki hayalimi de gerçeğe dönüştüreceğim. Maksadım bu.” diye konuştu.

Hayallerini gerçekleştirmek için hayli çalıştığını anlatan Ruveyda Gülengül, “Sahada teknik olarak ben aslında kendimi Messi’ye benzetiyorum, arkadaşlarım ise Rivaldo’ya benzetiyor. Transfer teklifleri oluyor ancak ben sıcak bakmıyorum. Salon futbolunu epeyce seviyorum, faal görüyorum. Futbola gittim, bir gün sürdü. İleride tahminen olabilir ancak amacım öğretmenlik. Görüşmeler oldu, ikna etmeye fazlaca çalıştılar. Futbolcu yapmak isteyenler geldi, fazlaca görüştü fakat ben birinci vakit içinderda öğretmen olmak istiyorum.” sözlerini kullandı.

BABA GÜLENGÜL: “OYNARSA ÖBÜR KIZLARA ÖNCÜ OLACAK”

Baba Mehmet Emin Gülengül, kızına Hakkari, Van ile kimi Üstün Lig ekiplerinden teklif geldiğini ve bunun kendilerini gururlandırdığını aktardı.

Ruveyda’yı ortaokul öğretmeninin keşfettiğini söyleyen Gülengül, şöyleki konuştu:

“Bizim üzere orta yahut kısıtlı aile çocuklarının bilhassa kızlarının top oynaması sıkıntı. Spor harcamalarında ailelerin imkanları da kısıtlı ancak ben elimden geleni yaptım. Vakit zaman teşvik de ediyorum. Değerli kulüplerden davetler oldu. Ben de arkadaşları da gitmesini fazlaca istiyoruz. Biraz önyargılı, gruplara gitmek istemiyor, öğretmenlik istiyor. Şayet kızımı ikna edersek, kulüplerde oynamasını sağlarsak, Van üzere doğudaki vilayetlerde çocukların önünü açar, onlara örnek olur. Öbür aileler de kendi çocuklarına dayanak çıkar ve bu biçimdece Ruveyda öncü olacaktır. Lakin kızımı ikna etmek sıkıntı. Onun tek isteği birinci vakit içinderda öğretmen olmak, daha sonra futbolcu.”

GRUP ARKADAŞLARI, ÜNLÜ OLACAĞINA İNANIYOR

Grup arkadaşlarından Özge Teker, Ruveyda’nın ekibin kıymetli oyuncusu olduğunu anlattı.

Ruveyda’nın futbol yeteneğinden bahseden Özge Teker, “Aslında kadro olarak isim benzerliğinden yani Rivaldo ismine çağrışım yaptığı için Birinci olarak ‘Rivaldo’ diyorduk. Artık hem ismini çağrıştırıyor birebir vakitte Rivaldo üzere başarılı. Karakterinden dolayı da onu grup olarak Rivaldo’ya benzetiyoruz.” tabirlerini kullandı.

birlikte top koşturduğu Zeynep Aslan da Ruveyda’nın gelecekte ünlü bir futbolcu olacağına inandığını söz ederek, “İlerleyen vakit içinderda bir oburu futbolcu olmak istediğinde hayalinde Ruveyda olacak ve ona kendini benzetecektir. Biz buna inanıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.