COVID-19 Aşı Kalp ve Damar Sistemine Ziyan Verir Mi?

Yasmin

New member
Gerek Pfizer-Biontech yahut Moderna ve Johnson & Johnson aşıları olsun, bu aşıların biroldukça geniş kapsamlı çalışmalar yapıldıktan daha sonra muteber ve gözetici oldukları katiyetle söylenebilir. Bu bağlamda kalp hastalığı uzmanları ve nörologlar COVID-19 aşısının yapılmasını epey kıymetli olarak nitelendiriyor. Bilhassa kalp hastalığı olan şahıslarda aşının yapılması yalnızca emin olmakla kalmayıp, bir mecburilik taşıyor. Belirtilen hastalar COVID-19 enfeksiyonundan kaynaklanan önemli olabilecek komplikasyonlara epeyce yatkın olarak kıymetlendirilebilir.

Pekala bu kıymet taşıyan COVID-19 aşısının yan tesirleri ve bilhassa kardiyovasküler yan tesirleri olabilir mi?

Aşının en sık görülen yan tesirleri enjeksiyon yerinde ağrı ve kızarıklığın olabilmesi, basende yorgunluk ve halsizlik kendini gösterebilir. Ateş kıymetlerinin yükselmesi yahut yavaşça derecede alerjik tepkiler yan tesirler dâhilinde olabilir. Bahsedilen semptomlar genelde 2 gün içerisinde kaybolur.

Çok ender olmakla birlikte miyokardit (kalp kası enflamasyonu) ve perikardit (kalp etrafındaki zarın enflamasyonu) gelişebilir. Belirtilen hastalık hem viral enfeksiyon (COVID-19 dahil) ve tıpkı vakitte yapılan aşı kararı görülebilir. sebebi ise bedenimizin kendi gösterdiği immün yanıtından kaynaklanmaktadır. Elimizde olan kapsamlı bilgiler miyokardit ve perikardit olaylarının aşı daha sonrası fazlaca yavaşça derecede arttığını göstermektedir. Artış bilhassa genç erişkinlerde saptanmıştır. Mevzuyu daha ayrıntılandıracak olursak miyokardit ve perikardit genç erkeklerde ve bilhassa ikinci doz aşıdan daha sonra daha sık görülmektedir.

Pekala, mümkün bir miyokardit yahut perikardit bulgusunun bireyde görülebilecek semptomları nelerdir?

Şikâyetler genelde göğüs ağrısı, nefes darlığı ve çarpıntı stilinde olabilir. Bahsedilen şikâyetler mevcutsa yahut devam ediyorsa bir kardiyolog tarafınca değerlendirilmeniz kıymet taşır.

Mümkün bir yan tesire daha değinmek gerekirse, olağandışı olan bir kan pıhtılaşmasından bahsedebiliriz: Olağandışı kan pıhtılaşması kararı olarak felç yahut kalp krizi geçirme ihtimali mevcut. bir daha aşıdan daha sonra gelişen bedenin gösterdiği immün yanıtı pıhtılaşma durumundan sorumlu tutulmaktadır. Pıhtılaşma bir daha fazlaca nadir olan bir aşı daha sonrası komplikasyon olarak nitelendirilmektedir ve 50.000 aşı olan kişinin istatiksel olarak birinden daha azında görülür.

Sonuçta aşı olmanızın avantajları, altta yatan hastalığınız olsun olmasın, dezavantajlarından kat kat daha fazladır. tekrar vurgulamak gerekirse, yukarda bahsedilen yan tesirler çok az görülmektedir ve ötürüsı ile abartılmamalıdır.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı