Ergen evlilikler mevt getiriyor

Yasmin

New member
Cinsel Sıhhat ve Üreme Sıhhati Hakları Platformu Durum Tahlil Raporu’na göre, Türkiye’de çocuk yaşlarındaki evliliklerin yasallaştırılması ve yaygın bulunmasına bağlı olarak, eğitim mühleti kısalırken, yoksulluk, şiddet ve riskli gebelikler artıyor.

Giresun’da ailesinin zoruyla nişanlandığı Hüseyin Can Gökçek tarafınca öldürülen 16 yaşındaki Sıla Şentürk’ün başına gelenler, erken yaşta yapılan evlilikleri bir daha gündeme getirdi. Cinsel Sıhhat ve Üreme Sıhhati Platformu (CİSÜ), Türkiye’de çocuk yaşta erken ve zorla yapılan evlilikler kararında ortaya çıkan ergen gebeliklere dikkat çekerek, “Anne, bebek ölümlerinin azalması için ergen evliliklerinin önüne geçilmelidir” dedi.


CSÜS Durum Tahlil Raporu’nda şu tabirlere yer verildi: “Çocuk yaşta, erken ve zorla evlilikler konusunda yapılmış çalışmalara toplu olarak bakıldığında, bunun global bir sorun olduğu, daha fazlaca kız çocuklarını etkilediği, toplumsal ve ekonomik alanda faaliyet gösteren kurumlara esaslı biçimde yerleşmiş olduğu görülüyor. Bu olgunun toplumsal, kültürel, toplumsal normlar ve gelenekler yoluyla, farklı niçinlerle devam ettiği; aile, toplumsal cinsiyet eşitsizliği, yoksulluk ve ekonomik açıdan hayatta kalma stratejileri, gelenekler ile kültür ve inançsız ortamlarda yaşama üzere olguların iç içe geçerek erken evlilikleri teşvik ettiği ve güçlendirdiği gözleniyor.”

Ergenlerin birinci vefat sebebi ‘gebelik’

CİSÜ Platformu ismine konuşan Türkiye Aile Planlama Vakfı Genel Koordinatörü Nurcan Müftüoğlu, ebeveynlerin ve çocukların eğitim seviyesi düştükçe erken yaşta evliliklerin oranının da arttığını vurgulayarak, “Sağlık ile ilgili göstergelerden ve ülkelerin gelişmişlik seviyelerini belirten en kıymetli göstergelerden biri de anne vefatları… Ergenlerin dünyada birinci mevt sebebi gebelik ve doğum komplikasyonlarıdır. Erken yaşta evlilikler eğitim mühletini kısaltırken; yoksulluğu, şiddeti, güçsüzlüğü, riskli gebelikleri, olumsuz sıhhat sonuçlarını artırıyor. Ergen yaşta evlilik niçiniyle bayanların fazlaca fazla üreme sıhhati problemleri yaşadıkları; yüzde 11,29’unda yüksek tansiyon yüzde 5’inde gebelikte diyabet ve yüzde 9,2’sinde enfeksiyon olduğu belirlendi. Ayrıyeten, bayanların yüzde 62’si eşi tarafınca şiddet görürken, yüzde 77,1’i ilkokul mezunu ve yüzde 80’i mesken bayanı, yüzde 22,9’unun ise sıhhat teminatı bulunmuyor. Hamile ergenlerin daha az toplumsal sıhhat teminatına sahip olduklarını, evlilik dışı çocuk sahibi olma oranlarının daha yüksek olduğunu ve doğum öncesi bakım alma oranlarının değerli ölçüde düşük olduğunu ve yetişkinlere göre hayli daha ileri gebelik yaşlarında doğum öncesi bakım için hastanelere başvurduklarını görüyoruz” dedi.

Türkiye’de çocuk yaşlarındaki evliliklerin yasallaştırılarak yaygın bulunmasına bağlı olarak, ergen periyottaki gebeliklere sık rastlandığına dikkat çeken Müftüoğlu, “Bu yaş kümesindeki gebelikler hayli riskli oluyor, ötürüsıyla gebeliğe bağlı komplikasyonlar artıyor. Çocuk yaşlarındakilerin tüm geleceklerini olumsuz etkileyen ergen gebeliklerde beden yapısı uygun gelişmediğinden sezaryen oranları da artıyor. Ayrıyeten ergen gebeliğe bağlı olarak yenidoğanda görülen komplikasyonlar artıyor” diye konuştu.

Erken doğum riski devasa yükseklikte

TÜİK datalarına göre ergen gebelik suratının binde 17, Türkiye Nüfus ve Sıhhat Araştırması datalarına göre ise binde 30 olduğunu lisana getiren Müftüoğlu, Ankara’da 582 ergen hamilede yapılan çalışmaya nazaran ergen gebeliklerin yüzde 71,8’inin planlanmamış gebelikler olduğunu vurguladı. Müftüoğlu, şunları söylemiş oldu: “Ergen gebeliklerde olağan annelere bakılırsa erken doğumun riskleri 2,46 kat, preeklampsi riski 2,14 kat daha yüksek… Maalesef Kalkınma Planımızda da ergen hamilelik kaynaklı anne bebek ölümlerinin önlenmesine ait maksatları de nazaranmiyoruz.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı