Glokom sükunet içinde İlerliyor! Erken Teşhis ile Görme Kaybının Önüne Geçebilirsiniz! 5 Soruda Glokomu Tanıyın!

Yasmin

New member
İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Göz Sıhhati ve Hastalıkları uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Serdar Özateş, “Erken teşhis ile görme kaybını önlemek mümkün mü?, Kimler risk altında?, Teşhis için neler gerekli?” ve birfazlaca soruyu yanıtladı.


Glokom, göz hududunun hasarıyla karakterize olan ve kalıcı görme kaybına sebep olabilen bir hastalıktır. Tüm dünyada yaklaşık 80 milyon glokom hastası bulunmaktadır. Glokom kalıcı görme kaybı niçinleri içinde 2. sırada yer almaktadır. Glokom sinsi seyirli ve ilerleyici bir göz hastalığıdır. Glokom hastalarında göz hududunda meydana gelen hasar makul bir seviyeye ulaşmadıkça hastalarda rastgele bir şikâyete yol açmayabilir.


Erken teşhis ile görme kaybını önlemek mümkün mü?

Glokomda erken teşhis ve tedavi, görmenin korunması açısından epey değerlidir. Artmış göz içi basıncı, 40 yaş üzerinde olmak, yüksek miyop ya da hipermetrop olmak ve aile bireylerinde glokom öyküsü olması en önemli risk faktörleridir. Risk faktörlerine sahip olan hastaların yılda en az 1 kere muayene olmaları tavsiye edilmektedir. Glokom hastalarının büyük çoğunluğunu glokom olduğunu bilmeyen şahısların oluşturduğu düşünüldüğünde rutin göz muayenesinin kıymeti fazlaca daha düzgün anlaşılmaktadır. Glokom için kimler risk kümesinde?

Artmış göz içi basıncı, 40 yaş üzerinde olmak, yüksek miyop ya da hipermetrop olmak ve aile bireylerinde glokom kıssası olması, şeker hastalığı, ince kornea kalınlığı, kortizon kullanması glokom için değerli risk faktörleridir.


Glokom tanısı için neler gerekli?Glokom tanısı detaylı bir göz muayenesi, göz içi basıncı ölçümü, görme alanı muayenesi ve göz hududunun detaylı kıymetlendirilmesi ile koyulabilir. Tek bir muayene glokom teşhisini koymada kâfi olmayabileceğinden sistemli aralıklar muayene kıymet kazanmaktadır.


Glokom tedavisi görmeyi güzelleştirmede tesirli mi?

Glokom ilerleyici görme alanı kaybı yarattığından glokom tedavisi ile bu ilerleme yavaşlatılabilir ya da durdurulabilir. Tedavi ile glokoma bağlı gelişen görsel işlev kaybı geriye döndürülemez.


Yeni doğan bebeklerde glokom görülür mü?Glokom, yeni doğan bebekler dahil her yaş kümesini etkileyebilmektedir. Bilhassa yeni doğan bebeklerde aile kıssası, ışığa karşı hassasiyet, beğenilen daima sulanma ve olağandan daha geniş kornea çapı varlığında glokom akla gelmelidir.


Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı