Kolon kanserinin 7 belirtisi

Yasmin

New member
1-31 Mart Kolon Kanseri Farkındalık Ayı kapsamında açıklamalarda bulunan Emsey Hospital Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Tarık Zafer Nursal, tüm kanserlerde olduğu üzere bu kanseri de erken evrede yakalamak kıymetlidir bu sebeple bilhassa dışkıda saklı kan testi ve makatın son kısmının boru ile değerlendirildiği kolonoskopi ve endoskopi ile tarama maksatlı yapılması gerektiğini belirtti.

HER YIL TEST YAPILMALI

Dünyada üçüncü sırada görülen kolon (kalın bağırsak) kanserinin bağırsağın son kısmında gelişen bir kanser çeşidi olduğunu belirten Prof. Dr. Nursal, kanserin çevresel ve ailesel etkenler ya da kalın bağırsağın iç kısmındaki zarın kabarcıklarında gelişen polip hastalığı olan bireylerde daha fazla görülebileceğini söylemiş oldu. Kolon kanserinde de erken teşhisin değerli olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Nursal, özel bir risk faktörü ve hiç bir yakınması olmayan 45 yaşını aşmış bireylerin dahi tarama testleri için her yıl dışkıda bâtın kan testi ve muayene, 10 senede bir ise kolonoskopi yaptırması gerektiğini aktardı. Prof. Dr. Nursal, “Ayrıca kolon kanserinden korunmada kişinin fizikî aktivite yapması, bol lifli sebzeler, tam tahıllar, süt eserleri tüketmesi riski azaltması istikametinde tesirli olabilir” dedi.

BESLENME ALIŞKANLIKLARI ETKEN OLABİLİR

İşlenmiş et, kırmızı et, çok alkol, sigara kullanması, şişmanlık üzere etkenlerin kolon kanserine niye olabileceğini söyleyen Prof. Dr. Nursal, dışkılama tertibinde değişiklik, karın ağrısı, dışkının tam boşaltılamama hissi, dışkıda kan görülmesi, halsizlik, kansızlık ve istemsiz kilo kaybı kolon kanserinin belirtileri olduğunu tabir etti. Prof. Dr. Nursal, bu yakınmaları olan bireylerin vakit geçirmeden doktora başvurmaları, kolonoskopi ve kuşkulu ise biyopsi, gerekli durumlarda da bilgisayarlı tomografi yapılarak teşhisin konabileceğini söylemiş oldu.

AMELİYAT ÖNCESİ IŞIN TEDAVİSİ GEREKEBİLİR

Kolon kanserlerinde uygulanan kapalı prosedür (laparoskopik)de dahil olmak üzere cerrahideki maksat kanserli dokunun sağlam sonlarla çıkarılması ve ilgili lenf düğümlerinin temizlenmesi olduğunu belirten Prof. Dr. Nursal, kalın bağırsakta olan kanser bedene yayılmamışsa, rektümde olan, bağırsak duvarına taşmış ve etraf lenf düğümlerine taşmış hastalık saptanmışsa ameliyat muvaffakiyet talihinin artırması için evvela hastalığı küçültmek maksadıyla ilaç ve ışın tedavisi uygulanması gerektiğinin altını çizdi.