Suda doğum yapmanın faydaları nelerdir? Hangi anne adayları suda doğum yapmayı tercih etmeli?

Yasmin

New member
Suda doğum, son senelerda en epey tercih edilem doğum hallerinden biri. Suda doğum yapmanın kasları gevşeterek anne adayının gerilim düzeyini azaltmasıyla doğumu daha kolay hale getirdiği uzmanlar tarafınca biliniyor.

Liv Hospital Samsun Hastanesi’nin açıklamasına nazaran;

“Suda doğum ünitesi olarak bilinen hidroterapi eşliğinde travay ortasında doğumun gerçekleşmesindeki maksat, sadece anne adayını rahatlatarak olağan doğum sürecini çarçabuk atlatması değil, beraberinde 9 ay boyunca anne karnında su ortasında kalan bebeğin dünyaya adaptasyonunu da kolaylaştırmak. Suda doğum hekim denetiminde, vajinal doğum ile bebeğin dünyaya gelmesi ile son bulur. Başka doğum çeşitleri ile tıpkı oranda riskler taşıdığından inançla tercih edilen bu yol yardımıyla kan akımı artar, bu biçimdece rahim ortasında olan kasılmalar rahatlıkla nizama girer. Sıcak suyun tesiriyle bebeğin dünyaya gelişi sırasında oluşabilecek vajina yırtılması riski azalır. Anne adayına ve bebeğe yan tesiri ya da ziyanı bulunmayan suda doğum prosedürü uygulanmadan evvel, anne adayı ve bebek gerekli sıhhat denetimlerinden geçirilir. Suda doğumun tam donanımlı suda doğum ünitesine sahip hastanelerde, tecrübeli ve eğitim almış bir grup tarafınca gerçekleştirilmesi büyük değer taşır.”

SUDA DOĞUM YAPMANIN YARARLARI NELERDİR?

“Anne adayının gerilim düzeyini azaltmada çok tesirli bir formül olan suda doğum, bebek için de anne karnı haricindeki ortama daha yumuşak bir geçiş imkânı tanır. Suyun sağladığı doğal rahatlatıcı ortam yardımıyla hem anne tıpkı vakitte bebek daha az travmaya maruz kalır. Suda doğum ünitesinde gerçekleştirilen doğumun avantajları ise şu biçimde:

Doğum sancılarını hafifçeletir. Anne adayını ve bebeği rahatlatır. Beden yükü daha az hissedildiğinden, anne adayı daha rahat hareket eder. Doğum müddetini kısaltır. Endorfin salgılanması artar ve bu biçimdece daha az ağrı hissedilir. Bebeğin çıkış yaptığı kanalların yumuşamasını sağlayarak esnekliğini artırır. Vajinal bölgeye kesi (epizyotomi) uygulanması ihtimali azalır. Birden fazla vakit, yapay sancı üzere medikal müdahaleler gerektirmez.”

SUDA DOĞUM NASIL YAPILIR?

“Suda doğum öncesinde gerekli sıhhat denetimleri yapılarak anne ve bebeğin bu formül için uygun birer aday olduğundan emin olmak gerekir. Çoğul gebeliklerde ve 37 haftanın altındaki gebeliklerde suda doğum tercih edilmez. Ayrıyeten annede rastgele bir niçinle faal enfeksiyon tablosu ya da vajinal kanama var ise suda doğum yapılamaz. Bebeğin çabucak hemen doğum konumu almamış olması ve doğum kilosunun yüksek olması da suda doğumu engelleyen durumlar içindedır. Tüm koşullar suda doğum için uygunsa anneye ayrıntılı bir hazırlık eğitimi verilir. Doğum başladığında anne, suda doğum için gerekli eğitimi almış olan işçi ve uzman tabip eşliğinde, öncesinden hazırlanmış ve devamlı takip edilen sıcak suya girer. Ilık su annenin rahatlamasını sağlayarak gerilim düzeyini azaltır. Endorfin hormonu yardımıyla ağrılar ve sancılar hafifçeler. Eğitimde öğretilen hakikat nefes halleri de sancıların azalmasını sağlar. Doktorun yönergeleri eşliğinde suda doğum gerçekleşir. Suda doğum metodu için tercih edilen hastanenin uygun kaideleri sağlaması, hastane işçisinin bu mevzuda eğitimli ve tecrübeli olması son derece kıymetlidir.”