Trafikte öfkeyi dindirmek için neler yapılmalı?

Yasmin

New member
Öfkeli bireyler aracı riskli kullanma eğilimi gösteriyor…

Daima öfke duymanın bir kişilik özelliği olarak belirdiği şahısların daha riskli araç kullanma eğiliminde olduklarını belirten uzmanlar, bu durumun hayat gerilimi ile başa çıkamamaya dair bir yansıma olabileceğini söz ediyor. Uzmanlar, trafikte öfke yaşanması durumunda mümkünse sürüşe orta verilmesini ya da müzik dinlenmesini tavsiye ediyor.


Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Uzman Klinik Psikolog Aziz Görkem Çetin, trafikte insanları tahammülsüzlüğe sürükleyen etkenleri ve öfkeyi azaltacak tavsiyelerini paylaştı.

Ömür gerilimi kıymetli bir etken

Öfkenin tabir edilmesine çoğunlukla trafikte de rastlanıldığını belirten Uzman Klinik Psikolog Aziz Görkem Çetin, “Sürekli öfke duymanın bir kişilik özelliği olarak belirdiği bireyler, araç kullanırken daha öfkeli olmaya eğilim gösterebilirler. Bu durum hayatın yarattığı gerilim ile başa çıkamamaya dair bir yansıma da olabilir. Şahıslar ana gereksinimlerini anladıklarında kendilerini daha yeterli denetim edebilirler.” dedi.

Dolmuşluk hissi tahammülsüzlük yaratıyor

Uzman Klinik Psikolog Aziz Görkem Çetin, günlük hayatta yaşanan meselelerle başa çıkılması gereken öteki bir durum olduğunda dolmuşluk hissi ile tahammül edilemediğini ve o niçinle gerilimle başa çıkmak için evvela durumların birbirinden ayrıştırılması gerektiğini söylemiş oldu.

Öfkeyi dindirmek için müzik dinlenebilir

Öfke seviyesi yüksek şahısların trafikte daha çabuk öfkelendiğini belirten Uzman Klinik Psikolog Aziz Görkem Çetin, “Yapılan araştırmalar da bunu gösteriyor. Öfke seviyesi yüksek şahıslar öteki şoförlere kıyasla daha riskli araç kullanma eğilimleri olabiliyorlar. Öfke durumunda risk alma ihtimali daha fazla olacağı için dikkat odağını değiştirecek aksiyonlarda bulunmak daha âlâ sonuç verecektir. Trafikte öfke yaşandığında sürüşe orta verilebilir ya da bir müzik açılabilir. Şayet bu küçük ipuçları yarar sağlamıyorsa uzmandan dayanak almak en gerçek atılım olacaktır.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı